Takie są fakty

Opakowania na żywność, środki chemiczne, ubrania, elektornika, meble… plastik otacza nas z każdej strony. Trudno znaleźć sektor pozbawiony produktów wytworzonych z plastiku. Szacuje się, że przez ostatnie dziesięciolecie wyprodukowaliśmy go więcej niż przez całe poprzednie stulecie.

Szokujące są fakty, które każdego dnia docierają do milionów ludzi.

  • Aż 90 % wyprodukowanego plastiku nigdy nie zostanie poddane recyklingowi. Co więcej, od lat 50. XX wieku wyprodukowano ponad miliardów ton tego surowca [1].
  • Tylko producenci napojów co roku wytwarzają 500 miliardów plastikowych butelek [2]. Dla fauny także nie pozostaje on obojętny, bo aż 700 gatunków zwierząt pada ofiarą plastiku [3].
  • W ciągu najbliższych 10 lat ilość odpadów, które dostają się do dróg wodnych, a ostatecznie do oceanów, osiągnie 22 miliony ton, a być może nawet 58 milionów ton rocznie [4].
  • Statystyczny Europejczyk zużywa około 200 torebek foliowych rocznie, a przeciętny Polak aż 500!
  • Co najmniej 150 mln ton plastiku znajduje się w morzach
  • Z 35 plastikowych butelek można wyprodukować 1 bluzę z polaru
  • Ponadto, na świecie co minutę sprzedaje się ponad milion plastikowych butelek, a średni czas zużycia torebki foliowej wynosi 25 minut. Gdy trafi ona na śmietnik, może rozkładać się około 400 lat, natomiast plastikowa butelka nawet 1000 lat [5].

Czy są skuteczne metody, aby rozwiązać problem mnożącego się plastiku? Czy jedna osoba może coś zmienić? Oczywiście, że tak! Zacznijmy od siebie i najbliższych. Spójrzmy na to, jak podchodzimy do zakupów, segregacji odpadów i tego jak wykorzystujemy plastikowe opakowania.

1,2,3. Greenpeace Polska, https://www.greenpeace.org/poland/tag/plastik/.

4. National Geographic, https://www.nationalgeographic.com/science/2020/10/plastic-pollution-huge-problem-not-too-late-to-fix-it/.

5. Edupolis, https://edupolis.pl/plastik-problem-czy-wyzwanie/